Fall special lesson and lesson-lease packages are still available. Don’t let the cooler temperature or inevitable rain stop you — we have a covered arena to play in and a microwave for making pre- and post-lesson hot beverages.
For more information or to schedule a lesson, call me at (530) 559-1602 or email me at equinepartnersinc@gmail.com.
Lessons
Private lessons include one hour of one-on-one instruction in horsemanship. You will study a combination of ground skills and riding, and we tailor the lesson to your particular horsemanship goals and experience. Lesson horses are included at no additional charge, or you can bring your own horse. (For more information about lessons here at EPI, see the Lessons page.)
Package of 4 private lessons = $360 (save $40)
Package of 8 private lessons = $650 (save $150)
Package of 12 private lessons = $900 (save $300)
The Fine Print: Purchase before November 1, 2009. Lessons must be used within 6 months. Nonrefundable.
Lesson Leases
A lesson lease is a great way to try out horse ownership without taking on the full financial responsibility of buying your own horse. It gives you the opportunity to develop a relationship with the horse over time, and to play with him and ride him on your own between lessons. (Who says homework can’t be fun?)
We currently have two horses available for lesson leases:
Parker is available for newcomers to natural horsemanship. (If you study Parelli, this would be levels 1 & 2). Parker is a chocolate palomino Rocky Mountain Horse gelding whose smooth gaits make for a particularly comfortable trail ride.
Bautisto is available for more experienced natural horsemanship students. (If you study Parelli, this would be levels 2 & 3). Bautisto is a bay Andalusian gelding who will teach you about natural collection and communication, both on the ground and in the saddle.
Lesson lease packages:
$500/month = 4 lessons per month plus 1 trail ride or group lesson and 12 practice days per month
$300/month = 2 lessons per month plus 1 trail ride or group lesson and 6 practice days per month
$160/month = 1 lesson per month and 3 practice days per month